JK Rowling’in ilk Harry Potter kitabı 11 bin sterline alıcı buldu

T24 Dış Haberler

Orijinal Harry Potter kitabının başlangıçta birkaç peniye alındığı tahmin edilen bir kopyası, bir ilkokulda bulunmasının ardından 11 bin sterline alıcı buldu. 

JK Rowling’in ilk Potter romanı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın düzeltilmemiş bir kopyası Oxfordshire, Witney, Minster Lovell’deki St Kenelm İlkokulu’nda bulundu. 

İlk olarak 1997 yılında 40 peni karşılığında satın alınan ve kitaplar popüler olmadan önce Bloomsbury tarafından basılan sadece 200 kitaptan biri olan taslak, Hansons Müzayede’de açık artırmaya çıkarıldı. 

İngiliz müzayede şirketi Hanson’s, kitabın ilk baskısının İngiltere’deki özel bir alıcıya 11 bin sterlin fiyat ve satış primi dahil toplam 14 bin 432 sterlin karşılığında satıldığını açıkladı. Müzayede evinin kitap müdürü Jim Spencer, satılan taslağın iç başlık sayfasında yazarın adının JK Rowling yerine yanlışlıkla “JA Rowling” olarak belirtildiğini söyledi.

Spencer, “Bu, Potter romanının basılı olarak ilk ortaya çıkışıdır. Bu prova nüshası Harry Potter fenomeninin başladığı yerdir” diye konuştu. 

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın bir kopyası, Wolverhampton’daki bir kütüphanenin kitabı kullanımdan çekmesinin ardından kapışıldı. Kitabın 1997 yılında Bloomsbury tarafından basılan nadir kitaplardan olduğu ve İngiltere’deki kütüphanelere gönderilen sadece 300 kitaptan biri olduğu ortaya çıktı.

Harry Potter tüm zamanların en çok para kazandıran serilerinden biri olarak kabul ediliyor ve toplam 25 milyar dolar gelir elde ettiği tahmin ediliyor. 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir